Dobrý den všem chovatelům, zahrádkářům prostě všem milovníkům zvířat a přírody.  

Nejprve mi dovolte krátce se vám představit. Jmenuji se Lea Piskovská a pocházím ze staré selské rodiny, která vlastnila malý grunt s pozemky, s ovocným sadem a se zvířaty. Tím byl tak trochu předurčen i můj objekt zájmu. Tímto směrem jsem zaměřila i své studium. Vystudovala jsem Palackého universitu v Olomouci se zaměřením na systematickou biologii, ekologii a ochranu přírody. Vždy jsem pracovala na pozicích, kde jsem mohla nějakým pozitivním způsobem přírodě  pomáhat  a snažila jsem se o to i v institucích jako jsou úřady ochrany životního prostředí a České inspekce životního  prostředí, což jsou úřady, které s ochranou přírody a zvířat mají velmi málo společného, snad jen své názvy a dařilo se ochranu přírody provádět i tam, až do té doby než jsem dostala výpověď z nadbytečnosti na obou úřadech a stala jsem se tak v dané době nejnadbytečnějším ekologem v ČR.  A tak jsem na stará kolena začala podnikat v oblasti ochrany životního prostředí - protierozních opatřeních, protizáplavových opatřeních blízkých přírodě, revitalizaci rybníků, toků a jezírek a studní, zemědělství - zkvalitňováním půdy, posílením imunitního systému rostlin, v chovatelství, v zoologických zahradách - posílením imunity zvířat, s minimalizováním stresu u zvířat chovaných v zajetí, eliminací pachů a přirozenou hygienizací, v zahradnictví, sadařství a  také se zabývám  předčišťováním odpadních vod, eliminací zápachů přírodním způsobem a to bez jakékoliv zátěže a negativních dopadů na přírodu a vše živé i neživé.

 Již dlouhé roky se zabývám ochranou životního prostředí a v podstatě jsem přírodě a její ochraně zasvětila celý svůj  život. Jsem totiž přesvědčena, že příroda je velice podstatná součást našeho života a pokud ji nebudeme respektovat, chránit a pečovat o ni s láskou a s porozuměním, tak nám samotným se na této planetě nebude žít dobře a to možná již dříve než si dovedeme představit. V přírodě se dá najít tolik inspirace, krásy a klidu, které  jsou v přelidněných městech  nedosažitelné. Tak proč přírodu ničit? Pojďme společnými silami usilovat za její přežití, zdraví a krásu. Vždyť je přeci o co stát, nebo ne?????

A ač je mnoho názorů na to z čeho jsme se vyvinuli a jaký je náš genetický kód, je nepopiratelné, že naše kořeny byly zasazeny do přírody. A proto si myslím, že bychom se o ni měli umět správně starat, hýčkat si ji a projevovat ji úctu, stejně tak jako dítě, které by mělo projevovat svou úctu rodičům, kteří mu dali život a pečovali o něj.

Vždyť je to přeci dar, že jsme se zde zrodili v takové podobě v jaké  jsme a jako silné vyspělé inteligentní bytosti máme povinnost se starat a pomáhat těm méně silným a vyspělým. Co může být na tomto světě záslužnější, než si pomoct sami sobě  tím , že se vrátíme ke kořenům,  z nichž jsme vzešli a tím dospějeme a přestaneme ničit vše živé a neživé  a tak pomůžeme  zvířatům a celé  naší planetě, protože oni se zvládnou zachránit sami!?

Máme pocit, že můžeme stále jenom brát do nekonečna a přitom nic nedávat. Máme pocit, že je třeba znát víc a víc o životě na jiných planetách a přitom známe tak málo o životě na naší planetě a nakonec o životě svém. Snažíme se stále vše modernizovat a zdokonalovat a přitom zapomínáme na krásu jednoduchosti. Jsme stále víc a víc oblbováni všemožnými médii, která na nás chrlí hromady lživých informací, které k životu vůbec nepotřebujeme, místo toho, aby nám sdělovala moudré  a důležité informace pro náš život. Zdá se mi, že se stále více vzdalujeme od naší podstaty a to odkud  pocházíme  a s čím jsme spojeni.

A proč??????

Tyto stránky byly vytvořeny proto, abychom vás mohli bezprostředně informovat o všech novinkách a informacích, které považujeme za opravdu důležité. Budou zde k naleznutí nejen informace o naší práci, ale také informace o mnoha opravdu významných věcech, které se dějí nejen u nás v České republice, ale také po celém světě.

 Jsme upřímně velmi rádi, že jste se rozhodli navštívit naše stránky

a děkujeme za zachování vaší přízně i po nesnázích,

způsobené jejich rekonstrikcí.

Srdečně zdraví a děkuje Lea a Ted :-)

  

Každý z nás se může nějak zapojit, aby byl náš svět lepším místem pro život.. :-)

https://www.spoluproklima.cz/napisbrabcovi/?utm_campaign=fossil-fuels&utm_source=en&utm_medium=email

Zákoník pro lidi, nebo proti nim? To, ať si každý zodpoví sám..

https://www.zakonyprolidi.cz/obor/chovatelstvi

Bruce Lipton a jeho přednáška o tom, jak fungují buňky.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=F49dY1bejTk&feature=emb_logo&ab_channel=Mi5M-Jsemtv%C5%AFrcesv%C3%A9ho%C5%BEivota

I jedním podpisem můžeme něco změnit!!! Podívejte se a rozhodněte se sami.. :-) 

https://www.spoluproklima.cz

https://www.youtube.com/watch?v=6N_a1RZEPMw&feature=emb_title

V Lidovkách vyšel článek o tom, jak množství zeleně ve městech může ovlivňovat naše IQ a chování. Zdá se vám, že by to mohlo dávat smysl? http://www.24zpravy.com/tech/iq-a-chovani-ovlivuje-mnozstvi-zelene-tvrdi-vedci-vice-rostlin-ve-mestech-pry-udela-lidstvo-chytrejsim/451736-zpravy

6_iq-a-chovani-ovlivuje-mnozstvi-zelene-tvrdi-vedci-vice-rostlin Jak říká známé přísloví: ,,komu se nelení, tomu se zelení". :-))

V tomto článku se můžeme dozvědět nové poznatky o ohromné odolnosti bakterií, která jim dává schopnost přežít meziplanetární cestování a kolonizovat tak další planety. 

https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/3170406-bakterie-jsou-schopne-prezit-cestu-ze-zeme-na-mars-volnym-vesmirem-ukazal-japonsky

 images.jpgTaková malá ,,potvůrka" a co všechno dokáže, že? :-))

Foto česneku, který je vypěstovaný na farmě pana N., který nám děkoval a sdělil, že takovou velikost česneků (viz pravá ruka) sáže a takovou velikost česneků (viz levá ruka) sklízí. Ničím jiným česneky neošetřuje, pouze našemi produkty EMa Flora. A sami vidíte, jak skvěle vypadají.. ;-)

česnek od pana N. česnek od pana N.2

Tady je pro zajímavost naše fenka CSV, která má monetálně deset měsíců a od dvou měsíců dostává do krmiva i na srst naše přírodní produkty.(foto zachyceno v 6 měsících)

moje vlčice Z.

Bohužel, čím dál více je potřeba informace, které jsou k nám vysílány, filtrovat a ,,zdravým selským rozumem" dokázat rozlišit pravdu a lež. Tady je příklad toho, jak i zdánlivá fakta mohou být jen klubkem nepochopení a špatné interpretace. :-(

https://www.youtube.com/watch?v=YQjk4z1ci78

borneo hoří.jpg

Proč se o této katastrofě nedozírných důsledků nikde moc nemluvilo ani nemluví a chceme tu palmový olej, který nám nijak neprospívá?

http://www.national-geographic.cz/clanky/indonesie-znovu-v-plamenech-velke-spolecnosti-neplni-svuj-slib-a-sumatra-hori-20160308.html

http://zoom.iprima.cz/pozary-v-indonesii-jsou-neuhasitelne-produkuji-vic-co2-nez-cela-amerika

http://www.lidovky.cz/indonesie-hori-spotreba-palmoveho-oleje-roste-vysledkem-je-ekologicka-katastrofa-gj1-/zpravy-svet.aspx?c=A151116_133251_ln_zahranici_ELE

Není výstava jako výstava … (Memoriál Václava Nedělky)

Mé jméno je Lea Piskovská, již mnoho let se zabývám ochranou životního prostředí a momentálně pracuji s přírodními živými probiotiky, o kterých jsem přesvědčena, že jsou klíčové pro zdraví a imunitu všeho živého. Při této práci hodně cestuji a pravidelně navštěvuji chovatelské výstavy. V tomto roce jsem měla tu možnost shlédnout velké množství těchto výstav. A jelikož je konec roku, přišel čas na bilancování a lehkou rekapitulaci, tak mi prosím dovolte se otočit za letošními letními chovatelskými výstavami. V létě 2016, většina chovatelských výstav bohužel měla jeden společný znak – výstavy byly unavené a měly malou návštěvnost lidí a to i tehdy, když tam byl velký počet zvířat i krásně upravené zázemí. Jednou zcela neočekávanou výjimkou byla výstava ve Velkých Losenicích, která mě nadchla zvláště přístupem manželů Nedělkových, neboť pro ně nebylo nic nemožné. Bylo až neuvěřitelné, jak dokázali elegantně řešit potíže, které se v průběhu výstavy vyskytly.

Prostory sice byly skromné, obyčejné, ale i přesto, že nic nebylo naprosto dokonalé či stoprocentní, dokázali místní chovatelé improvizovat a vytvořit velice okouzlující , příjemné a přitom přirozené prostředí pro událost tohoto typu. ,,Úžasný zážitek !“. Žít přeci blaženě a žít ve shodě s přirozeností je totéž . Což potvrzuje i to, že zde byl velký počet návštěvníků, kteří nepatřili pouze do řad skupiny chovatelů.

A proč se o tomhle vůbec zmiňuji?? Proto, abych se s vámi podělila o svou ohromnou zkušenost a mohla vám sdělit, že inspiraci je možné čerpat kdykoliv a kdekoliv, že,, všechno jde, když se chce!‘‘. A je jen na každém z nás, otevřít se novým možnostem a dát volný průchod svojí fantazii.

Pro názorný  příklad uvedu pár zajímavostí, které mě nadchly: jedním z největších překvapení bylo, že se na výstavu dostavilo během dvou dnů téměř dva tisíce návštěvníků a bylo tady vystaveno tisíc kusů zvířat(z těch nejkurioznějších  byly želvy, pštrosy Emu a pávy s mladými..). Malá kuřátka se zde líhla dokonce v ,,přímém přenosu“, což bylo úžasné pro všechny. Další zajímavostí hodnou zmínění bylo, že tuto výstavu pořádanou na počest zemřelého velkého chovatele pana Václava Nedělky zvanou Memoriál Václava Nedělky vyhrál pan Miloš Tecl se svou perličkou a holubem, kteří oba dostali téměř plný počet bodů a to shodně 97/100. ,,Obdivuhodný výkon!!“ jednalo se o nejlépe oceněná zvířata.

Memoriál Václava Nedělky se nesl ve znamení soudržnosti, přátelství a láskyplného humoru. Vždyť přeci žijeme proto, abychom se učili, nemůžeme doufat v to, že moudrost přinese stáří.
A proto mám opravdu velkou radost, že jsem mohla být u toho a byla svědkem této čiré individuality, zázraku lidské tvořivosti a přátelství, která nezná hranic.

Děkuji všem, kteří dokázali dočíst tento článek až do konce a třeba je i zaujal v takové míře, že si z něj odnesli něco smysluplného pro sebe samotné …Přeji úspěšné dny, bohaté na tvořivost a plné kvalitních chovatelských výsledků a zdraví.

Lea Piskovská

Jak zabránit povodním

 Někteří lidé si myslí, a dokonce z řad odborníků, že důvodem povodní jsou dlouhotrvající a přívalové deště. Musím je zklamat. To není příčina, ale důsledek. Důsledek kořistnického chování  člověka k přírodě; důsledek odtržení člověka od přírody. Díky tomu, jak se my lidé chováme k přírodě, dochází k většině klimatických poruch. Včetně globálního oteplování. Nemusíte se mnou samozřejmě souhlasit a můžete zaujmout pozici „já nic, já muzikant“ jako náš moudrý pan pre-zident. Tím pádem se různé přírodní katastrofy budou stále stupňovat (za posledních sto let se zvýšil počet velkých přírodních katastrof stokrát) a lidstvo se dostalo do stádia, kdy samo  sebe permanentně ohrožuje. A nebo můžeme převzít spoluzodpovědnost za dění na této planetě a začít napravovat chyby minulosti.

     Kardinální otázka tedy zní: Co je potřeba udělat, aby se  živelné katastrofy včetně povodní zásadně omezily? Odpověď je očividně jednoduchá: Sázet stromy! Ať se vám to zdá jakkoliv primitivní a nepravděpodobné, je sázení stromů (a keřů) tím počinem, který zásadně omezí rozsah a četnost většiny přírodních katastrof. Lesy pokrývají již jen  27 % pevniny. A to je velmi málo. Aby se klima na této planetě stabilizovalo, (z ovzduší se odsály skleníkové plyny), je potřeba,  aby se lesy, pralesy, lesoparky, sady, remízky atd. rozprostíraly na polovině pevniny. Ať to stojí, co to stojí. U nás je nutné ozelenit cca 20 % zemědělské půdy. Vzhledem k tomu, že zemědělci každý rok vytvářejí 20%  nadprodukce a lidé zkonzumují v průměru o 50 % potravin víc než skutečně potřebují, by to neměl být žádný problém. Rozbít velké širé rodné lány na hony o velikosti 5-6 ha výsadbou biokoridorů, biocenter, alejí atd. je úkol ten nejdůležitější ze všech. Žádné ochranné hráze, suché poldry, zkapacitňování vodních toků a podobná technokratická řešení nás živelných katastrof nezbaví. Když nás nezatopí voda, odnese nám střechu orkán, nebo s naším domem ujede svah. Pouze dostatek zeleně – stromů, keřů i travin nás může před katastrofami ochránit. Konkrétní příčinou dlouhotrvajících a přívalových dešťů je přehřívání krajiny a tomu mohou zabránit jedině stromy. V horkých dnech snižují stromy v ulicích měst teplotu až o 7 stupňů Celsia! Z tohoto důvodu jsou stromy ve městě asi 10x důležitější jak v lese. V zastavěných oblastech je proto potřeba každý strom maximálně chránit. Jedině výsadbou stromů (a keřů) a ochranou těch stávajících vede cesta k celkové nápravě. Lidé, kteří mají omezený rozhled, technokratický přístup k životu a xenofobní  vztah k přírodě se mnou samozřejmě nebudou souhlasit. Takže si položme dvě důležité otázky: co získáme, či ztratíme tím, že 20 % zemědělské půdy ozeleníme? A co naopak získáme nebo ztratíme nečinností popř. realizací technokratických řešení? Nebudu zde vyjmenovávat všechny klady a zápory těchto dvou přístupů. Zmíním jen ty hlavní. O tom, že stromy pohlcují kysličník uhličitý a sluneční záření a mění ho na hmotu,  jsem se zmínil. Účinek na globální oteplování je doufám všem jasný. Dalším obrovským přínosem revitalizace (ozelenění) krajiny je zásadní omezení půdní eroze. Za posledních 200 let se průměrná mocnost ornice snížila z půl metru na 15 centimetrů. To znamená, že 2/3 ornice je smeteno do moře. Co myslíte, zabrání suchý poldr či něco podobného erozi ornice? Odpověď je jednoznačná. Nezabrání! Zelené pásy po 150 – 200 metrech však erozi a povodňové vlny omezí zásadně. Samozřejmě je nutné abnormálně svažité pozemky ozelenit celé, tady ani pásy zeleně nepomohou. Důslednou a důkladnou revitalizací krajiny je možné omezit rozsah a četnost povodní ze 60 – 70 %.

Další opatření jsou na zemědělcích a lesácích.

Zemědělci by měli m.j. :

 • obdělávat pozemky po vrstevnici, ne kolmo
 • začít znovu orat, protože bezorebné obdělávání = utužená půda = povodně
 • posklizňové zbytky (slámu) kompostovat a ne ji, byť s přidáním dusíku, zapravovat do půdy a tím zhoršovat fyzikální vlastnosti půdy
 • místo kukuřice, která abnormálně zhoršuje kvalitu půdy, pěstovat vojtěšku, která způsobuje pravý opak
 • zásadně omezit pesticidy, které zredukovaly půdní edafon (půdní faunu) na desetinu a úspěšně likvidují i humus, nejcennější složku úrodné země.

     Jinými slovy: Pouze kvalitní půda s dostatkem humusu a organické hmoty (kompostu) je schopna absorbovat většinu dešťové vody a zásadně omezit erozi a povodně. A co víc, kvalitní půda významně pohlcuje kysličník uhličitý – skleníkový plyn.

Lesáci by měli m.j.:

 • pěstovat smíšené lesy, protože smrkové monokultury zhoršují kvalitu půdy stejně jako kukuřice a zadrží jen málo vody
 • omezit holoseče a upřednostnit těžbu jednotlivých stromů (tzv. nahodilou těžbu)
 • prosvětlit lesy tak, aby se obnovilo bylinné a keřové patro (pásy keřů po vrstevnici uměle vysadit)
 • v lese ponechat co nejvíce organické hmoty – větví pro udržení půdní úrodnosti.

Pouze šetrné hospodaření v lesích může přinést trvalý užitek.

     Velkou měrou zvětšuje rozsah povodní dešťová voda ze střech a zpevněných ploch – asi o 20 %. Odvádění těchto vod do vodních toků je nesmírně krátkozraké. Řešením jsou trativody, vsakovací příkopy a louky, lužní lesy apod. nejen u nově budovaných kanalizací.

     Toto jsou zhruba všechna hlavní opatření pro zásadní omezení povodní a eroze půdy. Otázkou zůstává, kde na to vzít. Protipovodňová ochrana by měla být po všech těch krušných zkušenos-tech z předešlých třinácti let prioritou číslo jedna. Měla by být nadřazena soukromému vlastni-ctví či právu hospodařit na půdě dle libovůle uživatelů. Zemědělci dostávají dotace od státu i z Evropské unie. Dotace mají i lesáci. Minimálně polovina těchto dotací by měla jít na revitali-zaci krajiny. Dalším zdrojem peněz jsou nájmy. Vlastníci pozemků by se měli dobrovolně povin-ně vzdát poloviny nájmu. Jedná se o ochranu jejich půdy, jejich domovů, jejich budoucnosti. Dále by vlastníci pozemků měli bez obstrukcí poskytnout část svých pozemků na provedení oze-lenění. O vlastnictví nepřijdou, jen se změní způsob využívání a za pár let při provádění prořezá-vek budou mít k dispozici dřevo na topení.

Další finance by měla poskytnou EU. Česká republika funguje obrazně jako střecha Evropy.

U nás vzniklé povodňové vlny trápí okolní země, a proto by nám mohly na revitalizaci krajiny přispět. Dále je potřeba pro zemědělce vybojovat dotace ve stejné výši jakou dostávají zemědělci západoevropští. A to zpětně. EU nám je nechtěla dávat s odůvodněním, že u nás máme velké lány a tudíž menší náklady na obdělávání.

Dalším zdrojem peněz by měly být pojišťovny. Část svých zisků by měly ve vlastním zájmu dát na revitalizaci. A možná tím nejvýznamnějším zdrojem peněz jsou miliardáři. Nedávno se jich asi padesát rozhodlo věnovat větší část svého majetku na charitu. Bylo by dobré je přesvědčit, že revitalizace krajiny je pro zachování života na této planetě tou nejdůležitější investicí.

     A jak celou tu revitalizaci zorganizovat? Garanty revitalizace se musí stát zemědělci a lesáci. Vytvořme rámcová pravidla, stanovme termín, dejme jim finance a zbytek ať zajistí oni (projekt, sazenice, výsadbu, vyžínání trávy apod.). V obci s více zemědělci bude garanta vykonávat ten s největší výměrou nebo ten, kterého si zemědělci zvolí.

Proč takovéto řešení? Pokud půjdeme cestou komplexních pozemkových úprav, pak nás to bude stát 10x tolik a nebude to hotové ani za sto let. S činností úředníků na pozemkovém úřadě a nejen tam,  mám velmi špatné zkušenosti.

     V červnu 2010 jsem napsal obsáhlý článek Lidé a povodně. Toto je jeho zkrácená verze pro lidi, kteří neradi čtou. Vy, kteří rozumíte dané problematice, pomozte mi prosím celoplošnou revitalizaci krajiny prosadit.

 

     Autor článku je původním povoláním stavař – vodohospodář. V devadesátých letech provozoval zemědělství na 200 ha orné půdy, staral se o singulární les, byl myslivec, více jak dvacet  let se zajímá o ochranu přírody. A na vlastní kůži zažil čtyřikrát povodeň.

Zdeněk  Dostál

Na základě svých soukromých zjištění, odběrů, konzultací s různými odborníky i z  oboru

bakterologie jsme chtěli naše zjištění podpořit i odbornými studiemi, které by v základě

odpovídaly našim zjištěním. Nalezli jsme tento článek, který na nás zprvu dobře působil,

potvrzoval i některá naše zjištění a i z důvodu odvahy autorky, která jej psala.

Jak okamžitě rozeznat, že člověk prodělal mrtvici?

Opravdová příhoda:

Na jednom grilování Lenka najednou omdlela a spadla. Bylo jí nabídnuto zavolat záchranku, ale ona každého ubezpečovala, že je jí dobře a že se jí jen udělalo špatně kvůli novým nerozchozeným botám.

I přesto, že byla bledá a chvěla se, pomohli jí očistit a posadili jí ke stolu s jídlem. Celý zbytek večera byla Lenka v klidu. Pozdě večer po grilování Lenčin manžel všem zavolal a oznámil, že jeho manželka byla přece jen hospitalizována.
O hodinu později náhle zemřela.

Při zahradní slavnosti totiž utrpěla mozkovou příhodu. Kdyby její přátelé věděli, jak se dají rozpoznat příznaky mrtvice, mohla Lenka ještě žít!

Někteří lidé nezemřou hned, ale zůstanou odkázáni na pomoc druhých s vědomím, že jsou v beznadějné a bezvýchodné situaci. Trvá jen 1 minutu si toto přečíst!

Neurologové tvrdí, že pokud se pacient dostaví nejdéle do 3 hodin od příhody, může být zachráněný. Tvrdí, že trik je vtom nejen rozpoznat a správně diagnostikovat mrtvici, ale i dopravit pacienta do 3 hodin k lékaři, který může pomoci.

 

Jak rozpoznat mrtvici:

Nejlehčí metoda jak ji poznat, je komunikovat s postiženým takto:

 • poprosit ho, aby se zasmál - což zřejmě nebude schopen
 • poprosit ho, aby řekl jednoduchou větu - může mluvit nesrozumitelně a zmateně
 • poprosit ho, aby zvednul obě ruce - což mu nepůjde, anebo jen velmi těžko
 • poprosit ho, aby vyplázl jazyk - pokud je jazyk pokřivený a kroutí se ze strany na stranu, je to znak mrtvice

Pokud má postižený problém vykonat alespoň jeden shora vyjmenovaných kroků, je třeba ihned zavolat záchranku!

I tohle je v dnešní době bohužel zcela běžné. Přečtěte si tento článek a nezůstavejte chladnými v takových situacích, kdy se děje bezpráví. 

Hrozivý případ střílení dravců na Kojetínsku, který zdokumentovala na žádost Mgr. Piskovské Česká televize 

http://olomouc.idnes.cz/kojetin-postrileni-ptaku-chraneni-dravci-ornitologove-piv-/olomouc-zpravy.aspx?c=A170831_163224_olomouc-zpravy_stk